Wydarzenia

LUDZKIM GŁOSEM O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH

LUDZKIM GŁOSEM O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH

Okres od 2014- 2020 r zapisze się w historii jako „Nowa Perspektywa Unijna” . Jest to już druga szansa wykorzystania Funduszy Unijnych, dla dobra Polski i Polaków. Perspektywa ruszy na dobre w końcu roku ,ale już teraz warto zastanowić się jak każdy z nas powinien się zachować.

Najpierw cytat z tzw. RPO WM w PROW z działania LIDER dla LGD.

„Rozwój lokalny powinien być oparty o potrzeby i zaangażowanie samej społeczności lokalnej, a administracja publiczna nie powinna dominować. Działania Lokalnych Grup Działania mają opierać się na wypracowanych oddolnie, zintegrowanych i wielosektorowych Strategiach Rozwoju Lokalnego (SRL). Działania zaś skoncentrowane mają być na bardzo określonym obszarze subregionu, uwzględniać lokalne potrzeby i potencjał, z elementami lokalnych innowacji i sieciowego współdziałania. Oznacza to prawdziwą partycypację, bardziej rozwój społeczności lokalnej niż rozwój lokalny i cele rozwojowe nie narzucone przez dysponenta środków, ale dostosowane do potrzeb zdefiniowanych oddolnie.”

Tłumaczę po ludzku. Rząd zauważył , że Unijne Pieniądze wydawane są beztrosko, próbuje więc jakoś to naprawić, dlatego wprowadzono zmiany do filozofii przyznawania dofinansowania.

Co to oznacza dla Nas mieszkańców Gminy Wolbrom?

Po pierwsze, w założeniach ma być wykorzystywana zasada, że beneficjent / biorący kasę / musi spełnić warunek ex-ante, czyli zapotrzebowania na projekt, będzie to warunek celowości .

Oznacza to, że zostaną odrzucone projekty wymyślone z sufitu, nie przynoszące korzyści mieszkańcom , czy nie mająca społecznego sensu . Skończą się /mam nadzieję/ bezcelowe szkolenia dla przypadkowych ludzi z „ łapanki”, czy imprezy służące jedynie politykom do pokazania się.

Będzie to też poważny hamulec dla wolnej amerykanki w zakresie kwalifikowania projektów do finansowania.

- Szansą w nowej Perspektywie Unijnej jest nastawienie władz na człowieka, zwłaszcza ludzi kreatywnych i młodych.

Promowane będą innowacyjne rozwiązania, w gospodarce, stąd pomysł na tzw. Bon Innowacyjny, który będzie można wykorzystać by realizować swoje nowatorskie pomysły. Procedura uzyskiwania bonu ma być znacznie uproszczona.

Z założeń programowych wynika , że oddolna inicjatywa społeczności lokalnej będzie miała pierwszorzędne znaczenia.

-Młodzi! Porzućcie myśl o wyjeździe za granicę czy, nie daj Boże nie taplajcie się w „błotku beznadziei” , w to miejsce zastanówcie się nad tym co chcielibyście osiągnąć przez najbliższe 10 lat. Stwórzcie plan z wykorzystaniem swych innowacyjnych pomysłów przy pomocy dostępnego wsparcia z EFS czy EFRR

- Wiem! Władze do granic możliwości rozbudowały „rytuał” przyznawania Środków Unijnych, utworzyła się obiegowa opinia, że dokumentacja której wymagają jest niezrozumiała , zbyt szczegółowa pisana sztywnym językiem.

-Wiem! Do tej pory pieniądze brali sprytniejsi, bogatsi, lepiej poinformowani, posiadający znajomości, a jak zbywało do reszta. Czas to przełamać, czas to zmienić! Po prostu trzeba zaprezentować swój alternatywny i innowacyjny plan na wykorzystanie tak naprawdę wspólnych pieniędzy.

- Nie bójcie się krytykować tych którzy marnotrawią publiczne środki, zawyżając koszty, uciekając w ciepłe publiczne posadki, mnożą ilość etatów w administracji.

-Ale?

-Ale co?

-No właśnie co?

Każdy z Nas musi „ruszyć d..ę” i wykorzystać to, że jeszcze Polska nie splajtowała i oferuje naprawdę solidną szansę.Na początek postarajcie się odpowiedzieć sobie na pytanie czy w przyszłości chcesz być pracobiorcą czy pracodawcą.

-No cóż od czegoś trzeba zacząć!

POWODZENIA!

KzZ

P.S.

Wyjaśnienie skrótów RPO WM , LGD i inne znajdziecie z łatwością w Internecie.

Nauczenie się co oznaczają jest warunkiem sine qua non porozumienia się w sprawie Unijnych Funduszy.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>